Strefa pacjenta

Rodzaje aparatów

O wyborze rodzaju aparatu decyduje pacjent wraz z ortodontą. Wybór zależy od wieku, istniejącej wady zgryzu oraz oczekiwań pacjenta.

APARATY STAŁE

Składają się z części przyklejonych bezpośrednio do powierzchni zębów na cały okres leczenia. Są to zamki ortodontyczne, rurki, pierścienie, haczyki itp. Mamy wybór wśród zamków metalowych (aparaty metalowe) porcelanowych, kompozytowych lub szafirowych (aparaty kosmetyczne). Zamki mają także różny kształt, wielkość i właściwości.Nowoczesna ortodoncja poszerza zakres metod leczenia. Pacjent może zdecydować się na leczenie aparatem lingwalnym, który nakleja się na wewnętrznej powierzchni zębów lub aparatem samoligaturującym, który przy użyciu mniejszych sił daje lepszy efekt w krótszym czasie. Dostępna jest również nowa metoda systemu przeźroczystych płytek. Stanowi alternatywę do leczenia aparatami stałymi.


 

Czasami zachodzi potrzeba zastosowania elementów dodatkowych  wspomagających leczenie ortodontyczne, takie jak łuk podniebienny, językowy, szyny zgryzowe, wyciągi lub mini implanty ortodontyczne (są to miniaturowe śruby, które stosuje się na czas leczenia ortodontycznego, dając więcej możliwości leczenia).

APARATY RUCHOME

Leczymy nimi najczęściej młodszych pacjentów w okresie uzębienia mieszanego. Pacjent sam zakłada aparat, nosi go przez kilka godzin w ciągu dnia i w nocy w zależności od istniejącej wady zgryzu według zaleceń lekarza ortodonty. 

Aparaty zdejmowane składają się z akrylowej płyty i elementów drucianych.

SZYNY ZGRYZOWE

Szyny zgryzowe zaliczane są do aparatów ruchomych, stosowane głównie w leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo- żuchwowych. Szyny wykonuje się na podstawie przeprowadzonego szczegółowego badania. Czas noszenia szyny ustalony jest przez lekarza ortodontę indywidualnie dla każdego pacjenta. 

APARATY RETENCYJNE

Aparaty retencyjne są aparatami utrzymującymi wyniki leczenia ortodontycznego. Pacjent nosi aparat, który już nie przemieszcza zębów, utrzymując je we właściwej pozycji. Retainery dzielimy na stałe i ruchome.

Aparaty retencyjne ruchome pacjent nosi według zaleceń ortodonty.

Aparat retencyjny stały to cienki drucik przyklejony do powierzchni językowych zębów przednich i nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu. Wymaga natomiast większej staranności przy zabiegach higienicznych oraz regularnych wizyt u stomatologa. Aparat retencyjny stanowi część leczenia ortodontycznego!

Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza ortodonty w fazie retencji aby nie doprowadzić do nawrotu wady zgryzu!

Więcej informacji o retencji znajdziesz tutaj

Rodzaje aparatówlines

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuję