Faza leczenia zwana retencją
listlist
Wróć do listy
listlist
Wróć do listy
29/08

Faza leczenia zwana retencją

lines

Pacjent po zakończonym leczeniu ortodontycznym rozpoczyna fazę leczenia zwaną retencją, która polega na ustabilizowaniu wyników leczenia.

Formę i czas trwania retencji dobiera lekarz w zależności od rodzaju leczonej wady, wieku pacjenta, stosowanej metody leczenia oraz uwarunkowań genetycznych.

Mogą być to aparaty stałe przyklejone na powierzchni językowej przednich zębów lub aparaty ruchome, które należy użytkować wg zaleceń ortodonty.

Pozytywne efekty leczenia nie mogą być zagwarantowane ponieważ cały organizm w tym narząd żucia podlega ciągłym zmianom fizjologicznym. Zęby przemieszczają się w ciągu całego życia również po zakończonym leczeniu ortodontycznym – zęby mają tendencje do wędrówki w poprzednie ustawienie.

Leczenie ortodontyczne oraz retencja nie są jedynymi czynnikami warunkującymi trwały efekt.

Do czynników wpływających na utrzymanie efektów należą również prawidłowe napięcie mięśni, odpowiedni nacisk policzków i warg, odpowiednia czynność języka, wyeliminowanie parafunkcji oraz odbudowa braków zębowych. Ważnym czynnikiem jest także prawidłowa pozycja ciała oraz głowy.

W fazie retencji odbywają się wizyty kontrolne na które należy zgłaszać się regularnie aby uniknąć ew. zmian w zgryzie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuję